1.Informacje o urzędzie
Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach to urząd, nazywany w skrócie WITD.
Podstawa prawna:
Działamy na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym oraz innych aktów prawnych.
Co robimy
Inspekcja Transportu Drogowego została powołana do kontroli przestrzegania przepisów obowiązujących w zakresie wykonywania transportu drogowego i niezarobkowego przewozu osób i rzeczy.
Naszym głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo na drogach publicznych poprzez eliminowanie wszelkich negatywnych zjawisk obserwowanych w transporcie drogowym.
Naszym celem jest również poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez kontrolowanie przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie i na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
Zadania inspekcji:
Inspektorzy transportu drogowego przede wszystkim przeprowadzają kontrole drogowe.
W trakcie tych kontroli sprawdzają czy kierowcy pracujący w transporcie i jeżdżący ciężarówkami oraz autobusami nie pracują dłużej, niż pozwalają na to przepisy.
Kontrolują:
- czy ładunek przewożony ciężarówkami jest dobrze zamocowany i zabezpieczony przed przesunięciem się,
- czy pojazdy ciężarowe i autobusy nie wydzielają zbyt wiele szkodliwych substancji oraz czy nie zanieczyszczają drogi wyciekami płynów eksploatacyjnych,
- czy do naszego kraju nie trafiają nielegalne odpady,
- czy pojazdy, które wożą towary niebezpieczne, na przykład paliwa, są do tego przystosowane i czy ładunek jest bezpiecznie przewożony
Kontrolują również:
- stan techniczny autobusów i pojazdów ciężarowych,
- taksówki oraz inne pojazdy i kierowców, którzy oferują takie usługi.
Inspektorzy transportu drogowego mogą również sprawdzać:
- czy pojazdy nie są zbyt ciężkie, aby nie niszczyły dróg,
- czy przestrzegane są zasady i warunki transportu żywych zwierząt,
- czy kierowca zawodowy ma prawo jazdy odpowiedniej kategorii, aktualne badania lekarskie i psychologiczne oraz czy jest trzeźwy.
Jeżeli w trakcie prowadzonych kontroli zostaną ujawnione naruszenia obowiązków lub warunków przewozu drogowego, w zakresie wykonywania transportu drogowego, prowadzimy postępowania administracyjne i wydajemy decyzje nakładające administracyjne kary pieniężne na zasadach określonych w ustawie.
Współpracujemy z innymi służbami i inspekcjami między innymi z : Policją, Państwową Inspekcją Pracy, Inspekcją Weterynaryjną, Krajową Administracją Skarbową, Inspekcją Ochrony Środowiska, zarządcami dróg – w zakresie bezpieczeństwa i porządku ruchu na drogach publicznych oraz zwalczania przestępstw gospodarczych dokonywanych w zakresie transportu drogowego lub w związku z tym transportem, z uwzględnieniem właściwości i
kompetencji tych organów oraz zadań Inspekcji.
2. Dostępność architektoniczna:
Dokładamy wszelkich starań aby sukcesywnie eliminować wszystkie bariery i tym samym spełniać wytyczne zgodnie ustawą z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Dojazd do siedziby WITD w Katowicach przy ulicy Żeliwnej 38 oznakowany jest tablicami informacyjnymi kierunkowymi umiejscowionymi po obu stronach drogi publicznej oraz tablicą informacyjną przed budynkiem.
Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z wyznaczonych przed budynkiem, miejsc do parkowania pojazdów.
Urząd korzysta z pomieszczeń biurowych zlokalizowanych na parterze budynku. Dostęp do budynku jest możliwy poprzez wejście klatką schodową oraz wjazd windą dostępną z poziomu chodnika, znajdującą się obok klatki schodowej. Obie drogi umożliwiają swobodny dostęp do oznakowanego pomieszczenia sekretariatu.
Informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku jest zapewniona poprzez tablice informacyjne.
Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na 2 piętrze, dostęp windą.
W sekretariacie znajduje się przenośna pętla indukcyjna. Obsługa osób ze szczególnymi potrzebami może odbywać się w pomieszczeniu zapewniającym tzw. cichą obsługę.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
W pomieszczeniach urzędu oznaczono drogi ewakuacyjne. Obowiązują wewnętrzne procedury zapewniające bezpieczną ewakuację z budynku wszystkim osobom się w nim znajdującym, w tym ze szczególnymi potrzebami.
Posiadamy na wyposażeniu defibrylator oraz zestaw pierwszej pomocy.
3. Tłumacz języka migowego
Osoba uprawniona (głucha lub głuchoniewidoma) ma prawo do pośrednictwa tłumacza
w kontakcie z urzędem. Świadczenie to jest bezpłatne dla osób uprawnionych.
Osoba zainteresowana załatwieniem sprawy urzędowej przy pomocy tłumacza języka migowego jest zobowiązana zgłosić ten fakt na przynajmniej 3 dni robocze przed planowanym terminem jej załatwienia w celu rezerwacji wizyty.
Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby zainteresowanej,
- propozycję terminu,
- krótkie określenie sprawy,
- kontakt zwrotny, na który zostanie nadesłana informacja z potwierdzeniem spotkania.
- metodę komunikowania się: PJM (polski język migowy), SJM (system językowo-
migowy), SKOGN (sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych).
Zgłoszenie powinno być dokonane za pomocą dostępnych środków komunikacji za pomocą wymienionych poniżej sposobów.
Możesz również skorzystać z pomocy osoby przybranej tj. osoby, która ukończyła 16 lat
i została przez Ciebie wybrana w celu ułatwienia porozumienia i pomyślnego załatwienia sprawy.
Jeżeli chcą Państwo skontaktować się z nami proszę wybrać najbardziej wygodny dla siebie sposób adres do korespondencji: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach ul. Żeliwna 38
e-mail: biuro@katowice.witd.gov.pl
telefon: 32 42 88 150 faks: 32 42 88 151 sms: ePUAP: /77y3rbx3fy/skrytka Godziny pracy urzędu: |
4. Dane adresowe oraz godziny pracy urzędu:
Siedziba WITD w Katowicach
ulica Żeliwna 38, 40-599 Katowice
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00
Dostępność informacyjna i komunikacyjna
Na naszej stronie WWW zapewniamy informację w formie tekstu łatwego do czytania
i rozumienia – ETR.
Zamieściliśmy również link do przetłumaczonych, przez Polski Związek Głuchych, na Polski Język Migowy (PJM) ustawy o dostępności:
- Ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
- Ustawę o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych
Żeby załatwić sprawy w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Katowicach można:
Żeby załatwić sprawy w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego
· napisać pismo i wysłać je na adres: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach, · przynieść pismo do urzędu i je zostawić w sekretariacie w godzinach pracy urzędu · przyjść do urzędu i spotkać się z pracownikiem w godzinach urzędowania · napisać wiadomość i wysłać na adres e-mail: biuro@katowice.witd.gov.pl · zadzwonić pod numer telefonu: 32 42 88 150 · wysłać faks na nr: 32 42 88 151 Kontakt drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP: /77y3rbx3fy/skrytka ePUAP to Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Żeby wysłać pismo przez e-PUAP trzeba mieć dostęp do Internetu oraz podpis kwalifikowany lub profil zaufany. Osoba zainteresowana załatwieniem sprawy urzędowej przy pomocy tłumacza języka migowego jest zobowiązana zgłosić ten fakt na przynajmniej 3 dni robocze przed planowanym terminem jej załatwienia w celu rezerwacji wizyty. Osoby uprawnione mają ponadto prawo do skorzystania w kontaktach z urzędem z pomocy osoby przybranej, czyli osoby która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy
|