Deklaracja Dostępności

Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności strony interntowej Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach

Wojewodzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach.

Data publikacji i aktualizacji

  • Data publikacji strony internetowej:
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

Status pod względem zgodności z ustawą

W Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Katowicach dla strony www.katowice.witd.gov.pl przeprowadzono samoocenę dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz skorzystano z dostępnego narzędzia do oceny strony -„Test – European Internet Inclusion Initiative”, (test dostępny pod adresem internetowym: http://checkers.eiii.eu/ ), z którego wynika, że: strona internetowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, z tym, że:

  1. pewne dokumenty opublikowane na stronie są niedostępne z uwagi na fakt, że:
  • pochodzą z różnych źródeł,
  • są bardzo obszerne, a ich wytworzenie odbywało się w kilku komórkach organizacyjnych, co uniemożliwiało wpływ na ich docelową treść oraz kształt,
  • opublikowane zostały w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji,
  • posiadają strukturę, w którą nie ma możliwości ingerencji – np. pliki udostępniane są dla programistów i opisują schemat dokumentów,
  • opublikowane zostały przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
  1. niektóre treści zostały opublikowane w serwisie z grafikami, które zawierają tekst, ponieważ treść na grafice była niezbędna do skutecznej komunikacji danego zagadnienia,
  2. niektóre treści zostały opublikowane w serwisie z wykresami w postaci graficznej, ale dołączono do nich pliki Excel lub Word zawierające dane w postaci alternatywnej,
  3. niektóre filmy zamieszczone w serwisie mogą również nie posiadać napisów czy innych wymaganych elementów, z uwagi na fakt, że zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
  4. mogą zdarzyć się sporadyczne sytuacje, w których zdjęcia, grafiki nie mają opisów alternatywnych,
  5. niektóre artykuły nie mają nagłówków w śródtytułach,
  6. niektóre elementy serwisu posiadają zbyt niski kontrast,
  7. strony nie wyświetlają się tak samo w każdej orientacji ekranu (pionowej/poziomej),
  8. po powiększeniu ekranu, strona nie mieści się w całości w oknie przeglądarki; istnieje konieczność przewijania w poziomie i pionie,
  9. brak możliwości zmiany odstępu między wierszami, akapitami, słowami i literami,
  10. zdarzają się elementy strony, po których poruszanie się klawiaturą jest utrudnione.

Pobierz Raport z wynikami przeglądu dostępności.

Na stronie internetowej znajdują się linki do filmów na kanale YouTube, które nie zawierają napisów dla osób niesłyszących, lecz zawierają dźwięk i muzykę podkładową. Filmy publikowane po 23 września 2020 roku, zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r.o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 848), zawierają napisy. Na stronie internetowej można korzystać z narzędzi do powiększania czcionek, podnoszenia kontrastu oraz ze standardowych skrótów klawiaturowych, oferowanych przez przeglądarkę internetową osoby odwiedzającej stronę internetową tutejszego Urzędu.

Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności

  • Deklarację sporządzono dnia:
  • Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Każdy ma prawo:

  • zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
  • wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.

Żądanie musi zawierać:

  • dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
  • wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
  • wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.

Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.

Skargi i odwołania

Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego na adres:

      Wojewoda Śląski
      ul. Jagiellońska 25
    40-032 Katowice

e-mail: bok@katowice.uw.gov.pl
telefon: 32 20 77 777
adres skrytki ePUAP: /SUW2/urzad

Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dostępność architektoniczna

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach  to urząd, nazywany w skrócie WITD.

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach mieści się w na parterze budynku przy ul. Żeliwnej 38 w Katowicach. Urząd w ramach umowy najmu korzysta z pomieszczeń biurowych należących do firmy Ekoenergia Silesia S.A.

Godziny pracy urzędu od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00 – 15:00

Dojazd do siedziby WITD w Katowicach oznakowany jest tablicami informacyjnymi kierunkowymi umiejscowionymi po obu stronach drogi publicznej oraz tablicą informacyjną przed budynkiem.  

Osoby z niepełnosprawnością mogą korzystać z wyznaczonych miejsc do parkowania pojazdów, zlokalizowanych obok wejścia do budynku, w którym znajduje się urząd.

Informacja o rozkładzie pomieszczeń w budynku jest zapewniona poprzez  tablice informacyjne. Dostęp do pomieszczeń biurowych, w tym do sekretariatu, dla osób ze szczególnymi potrzebami jest możliwy poprzez wejście klatką schodową lub wjazd windą, dostępną z poziomu chodnika. Winda znajduje się obok klatki schodowej, posiada wyświetlacz pokazujący numer piętra oraz oznaczenia przycisków alfabetem Braille’a. Obie drogi umożliwiają swobodny dostęp do oznakowanego pomieszczenia sekretariatu, który jest dostępny dla osób poruszających się na wózkach.

Komunikacja, w części biurowej, między poszczególnymi pomieszczeniami zapewniona jest korytarzami ogólnodostępnymi lub zamykanymi, zabezpieczonymi za pomocą drzwi z elektrozamkiem. Wejście do strefy zamkniętej przy pomocą karty zbliżeniowej, którą posiadają osoby pracujące w urzędzie. Przy drzwiach do sekretariatu oraz do Wydziału Inspekcji wideodomofony, które obsługiwane są odpowiednio przez pracownika sekretariatu lub Wydziału Inspekcji.
Dodatkowo, przy drzwiach do sekretariatu na wysokości ok. 90cm od podłogi zamontowano dodatkowy przycisk (dzwonek). Jest to system przywoławczy dla osób ze szczególnymi potrzebami,   poprzez włączenie przycisku, drzwi sekretariatu otwiera pracownik urzędu.  Korytarze szerokie, umożliwiające swobodne poruszanie się. Na ogólnodostępnym korytarzu dostępny stolik oraz krzesła.

Cały budynek posiada oznakowanie kierunku wyjścia z budynku.
W pomieszczeniach urzędu oznaczono drogi ewakuacyjne. Obowiązują wewnętrzne procedury zapewniające bezpieczną ewakuację z budynku wszystkim osobom się w nim znajdującym, w tym ze szczególnymi potrzebami.

Na parterze budynku WC nieprzystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na 2  piętrze i są dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Toalety te są oznakowane (tabliczki na drzwiach toalet). Na 2 piętro można wjechać windą.

W sekretariacie znajduje się przenośna pętla indukcyjna.

Usługi tłumacza języka migowego na rzecz naszych klientów świadczą, za pośrednictwem posiadanych przez urząd środków audiowizualnych, pracownicy Śląskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych. Osoba uprawniona (głucha lub głuchoniewidoma) ma prawo do pośrednictwa tłumacza w kontakcie z urzędem. Świadczenie to jest bezpłatne dla osób uprawnionych. Osoba zainteresowana załatwieniem sprawy urzędowej przy pomocy tłumacza języka migowego jest zobowiązana zgłosić ten fakt  na przynajmniej 3 dni robocze przed planowanym terminem jej załatwienia w celu rezerwacji wizyty.  Zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko osoby zainteresowanej, propozycję terminu, krótkie określenie sprawy, kontakt zwrotny, na który zostanie nadesłana informacja z potwierdzeniem spotkania. Należy również określić metodę komunikowania się: PJM (polski język migowy), SJM (system językowo-migowy), SKOGN (sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych). Jeżeli chcą Państwo skontaktować się z nami w sprawie zapewnienia przy obsłudze udziału tłumacza języka migowego, proszę wybrać najbardziej wygodny dla siebie sposób

pocztą tradycyjną na adres: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego  w Katowicach, ul. Żeliwna 38, 40-599 Katowice
e-mail: biuro@katowice.witd.gov.pl

telefon: 32 42 88 150                     

faks:    32 42 88 151

sms:  32 42 88 150 (numer telefonu jest obsługiwany od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00)

Możesz również skorzystać z pomocy osoby przybranej tj. osoby, która ukończyła 16 lat i została przez Ciebie wybrana w celu ułatwienia porozumienia i pomyślnego załatwienia sprawy.

Do budynku i jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Obsługa osób ze szczególnymi potrzebami może odbywać się w pomieszczeniu zapewniającym tzw. cichą obsługę. 

Posiadamy na wyposażeniu defibrylator oraz zestaw pierwszej pomocy.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Posiadamy na wyposażeniu przenośną elektroniczny powiększalnik (lupę) dla osób słabowidzących. Przenośny powiększalnik ułatwia osobom słabowidzącym zapoznanie się z dokumentami w powiększeniu. Urządzenie umożliwia odczytanie tekstu w dowolnym powiększeniu lub z kontrastem czarno-białym. Urządzenia przenośne nie wymagają połączenia internetowego.

Adres do korespondencji:

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego  w Katowicach, ul. Żeliwna 38, 40-599 Katowice

Kontakt drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP: /77y3rbx3fy/skrytka

ePUAP to Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Żeby wysłać pismo przez e-PUAP trzeba mieć dostęp do Internetu oraz podpis kwalifikowany lub profil zaufany.

Dostępność informacyjna i komunikacyjna

Na naszej stronie WWW zapewniamy informację w formie tekstu łatwego do czytania i rozumienia – ETR.

Zamieściliśmy również link do przetłumaczonych, przez Polski Związek Głuchych, na Polski Język Migowy (PJM) ustawy o dostępności:

Ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami

https://youtu.be/bwWP5fsc3NU

Ustawę o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji  mobilnych podmiotów publicznych

https://youtu.be/BpJ1bN62z7E 

 

UŁATWIENIA

Osoby z niepełnosprawnością oraz inne osoby ze szczególnymi potrzebami mogą:

skorzystać z pierwszeństwa obsługi

skorzystać z przenośnej pętli indukcyjnej

skorzystać z elektronicznego powiększalnika (lupy)

być obsłużone w pokoju cichej obsługi

skorzystać z tłumacza języka migowego

  • jeśli masz taką potrzebę, zgłoś to w sekretariacie naszego urzędu.

 

Inne informacje i oświadczenia

Dokładamy wszelkich starań aby sukcesywnie eliminować wszystkie bariery i tym samym spełniać wytyczne zgodnie ustawą z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Z uwagi na fakt, iż obowiązki wynikające z zapewnienia dostępności architektonicznej ciąży na właścicielach obiektów użyteczności publicznej, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Katowicach wystąpił do firmy Ekoenergia Silesia S.A. o podjęcie działań zmierzających do wykonania obowiązków wynikających z ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Zapewnienie dostępności to proces

Redaktorzy strony starają się zapewnić dostępność strony, jednak jeżeli byłyby zauważone błędy, pojawiłyby się uwagi lub chęć pomocy ze strony odbiorcy treści, by poprawić serwisy – prosimy o kontakt pod adres e-mail: dostepnosc@katowice.witd.gov.pl