Czeski film na polskiej drodze – brak licencji kosztował 12 tysięcy!

Kontrola na granicy w Cieszynie pojazdu należącego do czeskiego przedsiębiorcy w ubiegły poniedziałek zakończyła się „kosztowną lekcją”. Przewoźnik nie wiedział o obowiązku uzyskania licencji transportowej.

Zdjęcie przedstawia szarego busa marki Iveco zaparkowanego na poboczu drogi w strefie oznaczonej ukośnymi białymi liniami. Pojazd ma prostokątną pomarańczową tabliczkę na masce, a w tle widoczny jest ciemno zielony pojazd Inspekcji transportu drogowego z włączonymi niebieskimi światłami sygnalizacyjnymi. Otoczenie to asfaltowa droga z metalową barierką po lewej stronie oraz drzewa i elementy infrastruktury drogowej w oddali. Słońce oświetla scenę, tworząc lekki blask na masce samochodu.

Pojazd przewożący materiały niebezpieczne oraz pojazd Inspekcji Transportu Drogowego

W dniu 25 listopada 2024 roku na drodze krajowej DK-S52 w Cieszynie – Boguszowicach inspektorzy z Oddziału Inspekcji Transportu Drogowego w Cieszynie zatrzymali do kontroli przedsiębiorcę z Czech, który pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. wykonywał we własnym imieniu, międzynarodowy transport drogowy towarów niebezpiecznych na trasie z Czech do Polski.

Podczas kontroli sprawdzono zgodność przewozu z przepisami ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych. W tym zakresie nie stwierdzono żadnych uchybień. Przewóz realizowany był zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

Problemy pojawiły się jednak podczas weryfikacji uprawnień transportowych. Jak się okazało, przedsiębiorca nie posiadał wymaganej licencji wspólnotowej, która jest wymagana do wykonywania przewozów drogowych pojazdem o DMC powyżej 2,5 tony w transporcie międzynarodowym. Czeskiego przedsiębiorcę zaskoczył fakt, że do takich przewozów, pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony wymagane jest uzyskanie przez przedsiębiorców wykonujących zawód przewoźnika drogowego tzw. „małej licencji”.

Inspektorzy wyjaśnili kierowcy, iż nowelizacja przepisów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1071/2009 oraz nr 1072/2009 wprowadziła istotne zmiany w zakresie transportu drogowego. Od maja 2022 roku przewoźnicy wykorzystujący w transporcie międzynarodowym rzeczy, pojazdy silnikowe lub zespoły pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 2,5 tony, ale nie przekracza 3,5 tony, zobowiązani są do posiadania licencji transportowej.

Przypadek z Cieszyna pokazuje, jak ważna jest znajomość obowiązujących przepisów w transporcie drogowym. Niewiedza przewoźników drogowych w tym zakresie może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych.