Zbyt wysoko postawiona poprzeczka. Komora baryczna kontra linie telekomunikacyjne

Podczas kontroli przeprowadzonej przez inspektorów z bielskiego oddziału ITD ujawniono nieprawidłowości dotyczące przewozu nienormatywnego – kierowca posiadał wprawdzie zezwolenie, lecz innej kategorii niż było wymagane. Brakowało też wymaganego pilotażu, a transport zatrzymały wiszące kable telekomunikacyjne. Na miejscu interweniowała również Policja oraz strażacy z OSP Jeleśnia. Wykonane pomiary ujawniły niezgodność trzech parametrów. Nie zgadzała się długość, wysokość i szerokość kontrolowanego pojazdu z ładunkiem. Przedsiębiorcy grozi słona kara za brak zezwolenia odpowiedniej kategorii, brak pilotażu oraz za przekroczenie wymiarów pojazdu. 

Na zdjęciu znajduje się żółta ciężarówka przewożąca duży ładunek zabezpieczony drewnianymi panelami, stojąca na dwupasmowej drodze. Obok niej widoczny jest samochód osobowy oraz radiowóz policyjny z włączonymi światłami ostrzegawczymi. W tle widać budynki mieszkalne, drzewa pozbawione liści oraz linię energetyczną. Zdjęcie zostało zrobione o zmierzchu, na mokrej nawierzchni, co wskazuje na wilgotne warunki pogodowe.

Pojazd nienormatywny wraz z radiowozem Policji oraz inspekcji

W ostatni piątek (15 listopada) inspektorzy z oddziału w Bielsku-Białej otrzymali zgłoszenie o problemach z przejazdem pojazdu nienormatywnego w Jeleśni, niedaleko Żywca. Gabaryt przewożący komorę baryczną nie mógł kontynuować jazdy z powodu zbyt nisko wiszących kabli telekomunikacyjnych. Inspektorzy z pomocą policjantów z komisariatu w Jeleśni oraz strażaków z OSP w Jeleśni doprowadzili pojazd w bezpieczne miejsce, w którym dokonali dalszych czynności kontrolnych.

Na zdjęciu widoczna jest ciężarówka transportująca duży ładunek zabezpieczony drewnianymi panelami oraz taśmami. Obok ciężarówki stoi mężczyzna ubrany w odblaskową kamizelkę, który dokonuje pomiaru wysokości lub szerokości ładunku przy użyciu specjalistycznego przyrządu, przypominającego teleskopową miarę. W tle widać część naczepy z cylindrycznym ładunkiem pokrytym osłoną. Scena odbywa się wieczorem lub wczesnym zmierzchem, oświetlona jest światłami pojazdu i sztucznym światłem. Nawierzchnia drogi jest mokra, co wskazuje na wilgotne warunki atmosferyczne.

Inspektor dokonujący pomiaru wysokości pojazdu nienormatywnego

Analiza pomiarów wykazała, że pojazd przekracza dopuszczalne parametry. Stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej wysokości o 51 centymetrów przy normie jaką jest 4 m. Szerokość pojazdu wynosiła  3,25 m w stosunku do normy wynoszącej 2,55 m. Przekroczona została również długość zespołu pojazdów o 222 cm. Długość pojazdu wynosiła 18,72 m w stosunku do normy wynoszącej 16,5 m. Podczas kontroli okazało się, że kierowca posiadał zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego, jednak przy stwierdzonych wymiarach wymagane było zezwolenie wyższej kategorii. Co więcej, przejazd tak dużego gabarytu powinien być pilotowany, czego również brakowało.  

Zakazano dalszej jazdy do czasu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem. Na kierowcę nałożono mandat karny w wysokości 500 zł. Na przedsiębiorcę zostaną wszczęte postępowania administracyjne, które mogą skutkować nałożeniem kary w wysokości 18 tyś. złotych za brak zezwolenia odpowiedniej kategorii i pilotażu oraz 7 tyś. złotych za przekroczenia wymiarów pojazdu. 

Na zdjęciu widoczne są dwie ręce trzymające dwa dowody rejestracyjne. W tle znajduje się wysokościomierz, którego podziałka wskazuje wartość 151 cm. Dowody rejestracyjne są dobrze widoczne, a na wysokościomierzu wyraźnie zaznaczone są podziały, z których jeden wskazuje wartość 151 cm. Ujęcie koncentruje się na dłoniach trzymających dokumenty oraz na mierzonej wysokości.

Wskazanie pomiaru pojazdu z wysokościomierza wraz z dowodami rejestracyjnymi pojazdów

Na zdjęciu widoczna jest żółta ciężarówka marki Scania z czarnymi napisami po bokach, transportująca duży ładunek zabezpieczony drewnianą konstrukcją. Na kabinie ciężarówki znajdują się oznaczenia „Convoy Exceptionnel”, co wskazuje na transport ponadgabarytowy. Naczepa przewozi duży obiekt cylindryczny, osłonięty i zabezpieczony. Przewożonym ładunkiem jest komora baryczna. Pojazd stoi zaparkowany przy krawężniku na mokrej nawierzchni, a w tle widoczny jest inny pojazd ciężarowy oraz fragment drogi i budynków. Całość odbywa się o zmierzchu lub przy pochmurnym niebie, co nadaje scenie chłodny, wilgotny nastrój.

Pojazd nienormatywny oraz wóz strażacki OSP