Tragiczny wypadek trzech pojazdów ciężarowych na A4 za Gliwicami

Do tragicznego zdarzenia z udziałem trzech pojazdów członowych doszło wczoraj (17.05.2022) w nocy. Autostrada A4 za Gliwicami w kierunku Wrocławia była zablokowana, gdy wraki dwóch ciągników i naczepy spośród pojazdów uczestniczących w wypadku zatrzymały się w poprzek jezdni. Jeden z kierowców zginął na miejscu, kolejny trafił w ciężkim stanie do szpitala.

dwa pasy i pobocze jezdni autostrady. Na poboczu po prawej stoi tir z naczepą. Naczepa jest pozbawiona plandeki i całkowicie widać przewożony ładunek pociętego drewna kominkowego ułożonego na paletach. Wzdłuż pojazdu na jedni leży dużo szczątków papieru i tektury. Przed pojazdem na poboczu stoi inny tir, a dalej osobowy pojazd policji oraz w oddali częściowo na skos jedni stoi naczepa ciężarowa. Na lewym pasie jezdni stoi radiowóz inspekcji transportu drogowego, a przed nim wóz straży pożarnej.

Autostrada. Pojazd z uszkodzoną naczepą, oraz pojazd ITD i straży pożarnej.

Pas autostrady. W poprzek pasa od pasa zieleni do pobocza stoi biała naczepa ciężarowa. Po jej prawej stronie jest rozbita kabina ciągnika siodłowego, która przewróciła barierkę rozdzielającą na pasie zieleni przeciwne jezdnie autostrady. Po lewej stronie naczepy widać rozbitą białą kabinę innego pojazdu. Przeciwnym pasem autostrady przejeżdża akurat czarne auto osobowe. Przed wrakami pojazdów idą: inspektor transportu drogowego i policjant - obaj w żółtych odblaskowych kamizelkach, oraz na ciemno ubrany mężczyzna. Na jezdni widać rozsypany jasno brązowy sorbent.

Wraki pojazdów po wypadku blokują w poprzek autostradę.

Nad ranem na miejscu wypadku zjawili się także inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach, których o pomoc w zabezpieczaniu danych z kart kierowców i z tachografów poprosili policjanci z Komisariatu Autostradowego w Gliwicach. Inspektorzy wraz z funkcjonariuszami Policji wymontowali z dwóch rozbitych pojazdów urządzenia rejestrujące wraz z umieszczonymi w nich kartami kierowców. Tachografy zabezpieczono, a odczyty z nich zostaną dokonane przez inspektorów. Na miejscu zabezpieczono dane zarejestrowane na kartach do tachografów oraz dane z tachografu zamontowanego w pojeździe, który najmniej ucierpiał w wyniku wypadku i nadal działał.

Na autostradzie stoi nieco na skos prawego pasa i pobocza, tir z naczepą. Kabina ciągnika siodłowego jest całkowicie rozbita. Przy naczepie idzie inspektor transportu drogowego w żółtej kamizelce odblaskowej i czapce z białym otokiem. Po lewej stoi biały pojazd dostawczy. W oddali widać czerwony wóz straży pożarnej.

Inspektor ITD ogląda pojazd z rozbitą kabiną

Pas autostrady. Po lewej stronie, na poboczu, stoi tir z naczepą. Kabina ciągnika siodłowego jest kompletnie zniszczona i częściowo zgnieciona. W otoczeniu pojazdu leży dużo mniejszych i większych szczątków pojazdu. Na środku stoi mężczyzna z kamerą na statywie i celuje w stronę rozbitej kabiny. Na pasie autostrady stoi też biały bus z pomarańczowymi lampami błyskowymi i napisem: pilot.

Rozbity ciągnik siodłowy z naczepą stoi na pasie autostrady.

na podłodze pojazdu leży czarny tachograf przypominający kształtem i wielkością radio samochodowe. Na panelu przednim ma po lewej stronie niewielki wyświetlacz, kilka przycisków oraz na dole po obu stronach małe szufladki na katy czipowe. Lewa szufladka jest wysunięta. Na tachografie leży czipowa karata kierowcy.

Tachograf i karta kierowcy wymontowane z pojazdu.

Na lewym pasie autostrady stoi radiowóz policji. W otwartych bocznych drzwiach przesuwnych stoją policjant i inspektor transportu drogowego. Przed wozem policji stoją jeszcze po dwóch bokach jezdni wozy straży pożarnej a po prawej pojazdy ciężarowe, które utknęły w korku przed miejscem wypadku. W oddali widać kilku strażaków i inne osoby w odblaskowych kamizelkach.

Policjant i inspektor przy radiowozie policyjnym.

Wstępne ustalenia co do przebiegu zdarzenia wskazują, że jeden z pojazdów otarł bokiem pojazd stojący na poboczu, a następnie zatrzymał się na lewym pasie autostrady. Wówczas kolejny – trzeci pojazd członowy, najechał na tył pojazdu zatrzymanego na lewym pasie jezdni. Na miejscu zginął niestety kierowca z drugiego z pojazdów, a śmigłowcem LPR-u do szpitala zabrano kierowcę ostatniego pojazdu członowego.

Data publikacji: 18.05.2022