ITD na miejscu wypadku koło Częstochowy

Dwie ciężarówki i autokar uczestniczyły w poważnym wypadku na krajowej „jedynce” koło Częstochowy. W ustalaniu przyczyn i okoliczności zdarzenia uczestniczyli inspektorzy śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Do wypadku doszło w czwartek (2 lipca) na krajowej „jedynce” w miejscowości Bogusławice koło Częstochowy. Uczestniczyły w nim zestaw przewożący beton w naczepie-silosie, autobus ukraińskiego przewoźnika i samochód ciężarowy z przyczepą, którym przewożono ok. 15 ton materiałów niebezpiecznych (farb). W wyniku wypadku całkowicie spaliły się kabiny obu ciężarówek. Na szczęście ogień nie zdążył objąć ładunku łatwopalnego jak i autobusu, którym podróżowali obywatele Ukrainy.

Na miejsce wypadku udali się funkcjonariusze z częstochowskiego oddziału ITD. Inspektorzy pomagali w zabezpieczeniu dowodów. Tachografy cyfrowe w obu kabinach ciężarówek spaliły się całkowicie. Zachował się częściowo analogowy tachograf z autobusu wraz z wykresówką drugiego kierowcy. Na podstawie zapisów na tej wykresówce nie stwierdzono żadnych naruszeń z zakresu czasu pracy. Inspektorzy przekazali wykresówki z zapisami oraz inne zachowane dokumenty przewozowe policjantom, ustalającym okoliczności wypadku. Brali też udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego, zwołanego przez wojewodę śląskiego.

Data publikacji: 03.07.2020