„Bezpieczny Autokar” – ferie 2020. ITD dba o bezpieczeństwo podróżnych

W pięciu województwach w kraju rozpoczęły się ferie zimowe. O bezpieczeństwo podróżnych zadba Inspekcja Transportu Drogowego. Przez cale ferie inspektorzy ITD będą kontrolować stan techniczny autokarów, ale też „stan” prowadzących. Pod inspekcyjną lupą będzie również prędkość. O działaniach ITD w czasie ferii informowali podczas briefingu Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz i Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach Anna Sokołowska-Olesik.

Rozpoczynają się ferie zimowe. W pierwszej kolejności przerwę w nauce mają uczniowie z województw śląskiego, pomorskiego, podkarpackiego, lubelskiego i łódzkiego. Należy się spodziewać wzmożonego ruchu na drogach dojazdowych do popularnych miejsc zimowego wypoczynku, czyli m.in. na autostradzie A4, przy której znajduje się m.in. MOP Kępnica (woj. śląskie). W tym miejscu w sobotę (11 stycznia) spotkali się z dziennikarzami Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, Wicewojewoda Śląski Robert Magdziarz i Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach Anna Sokołowska-Olesik, którzy zainaugurowali kolejną odsłonę akcji ITD „Bezpieczny autokar”.

Pierwsze kontrole w ramach akcji już się odbyły, m.in. podczas briefingu inspektorzy kierowali autokary na nowoczesną, mobilną stację diagnostyczną, która pozwala szczegółowo zweryfikować stan techniczny pojazdu. Kierowcy, którzy pozytywnie przeszli kontrole, otrzymali od ministra Adamczyka i inspektora Gajadhura maskotkę ITD – krokodylka Tirka. Wzmożone kontrole autokarów będą się odbywały do ostatniego dnia ferii. Inspektorzy sprawdzą między innymi stan układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia jak i stan ogumienia i oświetlenia, czyli te elementy, które w największym stopniu decydują o bezpiecznej podróży. ITD zbada także stan kierowców. Prowadzący muszą być trzeźwi i wypoczęci.

Inspekcja Transportu Drogowego nie tylko kontroluje, ale też edukuje. Podczas briefingu odbyła się specjalna lekcja bezpieczeństwa dla dzieci, które o zasadach BRD mogły się dowiedzieć rozwiązując zagadki, z kolorowanek czy gier. Same przepisy nie poprawią sytuacji na drodze, jeśli użytkownicy tych dróg nie zmienią negatywnych nawyków. Dlatego warto kształtować świadomego kierowcę czy pieszego już od najmłodszych lat. O bezpieczeństwo musi zadbać każdy uczestnik ruchu drogowego. To człowiek ma decydujący wpływ na to, co się dzieje na drodze. Inspekcja Transportu Drogowego apeluje do wszystkich o rozwagę i dostosowanie stylu i prędkości jazdy do panujących warunków.

Data publikacji: 13.01.2020