Bezpieczne zakończenie wakacji. Weekendowe działania śląskiej ITD.

Ostatni weekend wakacji był dobrą okazją do podsumowania ponad dwumiesięcznych działań prowadzonych pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Śląska ITD zorganizowała punkt kontrolny z mobilną stacją diagnostyczną na parkingu przy autostradzie A4 w Gliwicach. Podobnie jak przez cały okres szkolnej laby – taki i w ostatnią sobotę sierpnia w największym zainteresowaniu inspektorów pozostawały wszelkie przewozy wykonywane autobusami i autokarami. Działania te wspomagali również gliwiccy mundurowi z Komendy Miejskiej Policji oraz z Komisariatu Autostradowego Policji. W niedzielę inspektorzy z kolei sprawdzali czy kierowcy przestrzegają – w ostatni wakacyjny dzień obowiązywania zakazów – przepisów o ograniczeniu poruszania się większych pojazdów ciężarowych.

Sprawdzano stan techniczny pojazdów, w szczególności autokarów przewożących dzieci i młodzież wracające z wypoczynku. Podczas kontroli wykorzystana została najnowocześniejsza mobilna linia diagnostyczna, będąca na wyposażeniu katowickiej Inspekcji Transportu Drogowego. Służy ona do kompleksowego prowadzenia kontroli pojazdów m.in. do sprawdzenia sprawności i skuteczności układu hamulcowego, układu kierowniczego i zawieszenia. Jak się okazało w dwóch przypadkach stwierdzono usterki właśnie układów hamulcowych. W jednym przypadku hamulce na drugiej osi działały ze zbyt małą skutecznością, a w drugim przypadku działały zbyt nierówno. Ponadto policjanci z autostradówki kontrolowali prędkość z jaką poruszali się kierowcy, wykorzystując w służbie m.in. radiowozy Kia Stinger wyposażone w wideorejestratory.

Z kolei w niedzielę (1 września) inspektorzy weryfikowali głównie przestrzeganie – w ostatnim dniu obowiązywania – przepisów o zakazach ruchu pojazdów o d.m.c. powyżej 12 t w okresie wakacyjnych weekendów. Jak dotąd, w okresie od zakończenia roku szkolnego, za naruszenie weekendowych zakazów ukarano w około 20 kontrolach: kierowców, zatrudniających ich przewoźników i osoby zarządzające w firmach transportem. W ostatnią niedzielę do tego bilansu inspektorzy dołożyli jeszcze dwa takie przypadki.

O opisanych działaniach na stronie: slaska.policja.gov.pl

Data publikacji: 02.09.2019