Kolejna odsłona akcji SMOG

Badania z użyciem dymomierza były w dniu wczorajszym priorytetem w trakcie kontroli przeprowadzanych przez inspektorów z WITD w Katowicach. W Mysłowicach stan zadymienia spalin sprawdzali oni wspólnie z policjantami z miejscowej Komendy Miejskiej. W dwóch na siedem zbadanych pojazdów normy emisji były przekroczone. Funkcjonariusze zatrzymali ich dowody rejestracyjne.

Mundurowi zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z przepisami ruchu drogowego, jednak nadrzędnym celem działań było eliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie, wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego. Na siedem wytypowanych do sprawdzenia pojazdów z silnikiem diesla w dwóch przypadkach normy zadymienia zostały przekroczone. Funkcjonariusze ITD dysponują bezprzewodowym specjalistycznym sprzętem do pomiaru zadymienia spalin, dzięki czemu kontrole mogą odbywać się w różnych warunkach terenowych na różnych miejscach kontroli.

Prowadzone działania miały także charakter informacyjno-edukacyjny. Kontrolujący przypominali kierowcom, że problem ze smogiem w naszej aglomeracji, to również „zasługa” niesprawnych technicznie lub nadmiernie wysłużonych silników pojazdów, które emitują zbyt duże ilości szkodliwych substancji lotnych.

Data publikacji: 29.08.2019

20190828_1