Dwaj taksówkarze na gościnnych występach

Dwóch taksówkarzy skontrolowali w Katowicach w dniu wczorajszym inspektorzy z miejscowego Inspektoratu. Jeden był zatrudnionym kierowcą, drugi przedsiębiorcą osobiście wykonującym przewozy. Kierowali różnymi autami i przyjechali do Katowic z różnych okolicznych miast, ale obaj złamali obowiązujące regulacji prawne w ten sam sposób. Kontrolujący stwierdzili bowiem, iż obiema taksówkami wykonywano usługi w Katowicach bez posiadania stosownej licencji wydanej przez miejscowe władze samorządowe. Przewoźnikom grożą srogie kary – po 12 tys. zł.

Wczorajsze działania przeprowadzono wspólnie z Państwową Inspekcją Handlową. Obaj kierowcy legitymowali się licencjami taksówkowymi i ich auta były oznakowane jak taksówki. Jednak ich licencje zostały wydane i obowiązywały w innych miastach, zatem przewozy, jakie mogli oni wykonywać, musiały mieć związek z miastami, na terenie których posiadają oni uprawnienia. Tymczasem skontrolowanymi pojazdami taksówkarze przewozili pasażerów po terenie miasta Katowice. Oprócz naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym jest to po prostu przejaw nieuczciwej konkurencji wobec miejscowych, katowickich przedsiębiorców taksówkowych.

Obu przewoźnikom grożą kary za wykonywanie transportu osób bez posiadania odpowiedniej licencji. Inspektorzy wszczęli stosowne postępowania i dokładnie zweryfikują w katowickim magistracie, czy aby na pewno kontrolowanym przedsiębiorcom nie wydano licencji. Przedsiębiorcom grożą kary w wysokości 12 tys. zł.

07.08.2019