Kolejne kontrole techniczne „busów” do 3,5 t. Stacja diagnostyczna w Jaworznie.

Kolejna na Śląsku akcja sprawdzania stanu technicznego mniejszych pojazdów do przewozu rzeczy. Tym razem mobilna stacja diagnostyczna została rozstawiona w Jaworznie, gdzie wspólnie z miejscowymi policjantami skontrolowano łącznie 23 pojazdy tupu „bus”. Efekt poniedziałkowej akcji to 13 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych.

Statystyczny wynik działań był podobny do efektów poprzedniej tego typu akcji z zeszłego tygodnia, gdzie również ponad połowa pojazdów posiadała usterki techniczne kwalifikujące się do zatrzymania dokumentu dopuszczającego pojazd do ruchu. Aby odzyskać dokument, właściciel takiego pojazdu będzie musiał doprowadzić pojazd do sprawności i przejść badania techniczne na Stacji Kontroli Pojazdów.

Tym razem najczęstszymi usterkami okazały się: nadmierne luzy w układzie zawieszenia i układzie kierowniczym, wycieki płynów eksploatacyjnych i usterki układu hamulcowego. Mobilna linia diagnostyczna pojawiła się na wyposażeniu śląskiej inspekcji w styczniu br. Umożliwia kontrolę stanu technicznego wszelkich pojazdów podlegających kontroli ITD. Niewątpliwą jej zaletą jest fakt, że do rozłożenia jej nie potrzeba bardzo szerokiego terenu. Tą jej cechę w pełni wykorzystano w dniu dzisiejszym, gdyż stację ustawiono i uruchomiono na stosunkowo wąskim miejscu kontroli– w Jaworznie na osiedlu Stałym przy DK-79, przygotowanym przez miejscowy Miejski Zarząd Dróg i Mostów.