Stan techniczny busów do 3,5 t nie napawa optymizmem

Niespełna połowa spośród ponad dwudziestu skontrolowanych pojazdów odjechała z miejsca kontroli z dowodem rejestracyjnym. Śląscy inspektorzy tym razem wykorzystali swoją mobilną stację diagnostyczną, aby baczniej przyjrzeć się stanowi technicznemu pojazdów o d.m.c. do 3,5 t służących do przewozu rzeczy. Ta ściśle ukierunkowana akcja miała miejsce w czwartek (07.03.2019) na jednym z parkingów przy autostradzie A-1 w okolicach Gorzyczek.

Wynik wczorajszych działań inspektorów i mobilnej stacji diagnostycznej to 12 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych na 22 przeprowadzone sprawdzenia. Kontrolowano zarówno pojazdy zarejestrowane w kraju jak i te na obcych numerach rejestracyjnych. Najczęściej stwierdzane usterki to m.in. wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmierne luzy w układzie zawieszenia i układzie kierowniczym, usterki układu hamulcowego oraz nie w pełni działające wymagane oświetlenie pojazdów.

Stacja umożliwia kontrolę stanu technicznego wszelkich pojazdów podlegających kontroli ITD – od taksówek, poprzez busy, autobusy aż po pojazdy i zespoły pojazdów o masie 40 ton. W pojeździe wjeżdżającym na mobilną stację diagnostyczną sprawdzany jest m.in. układ kierowniczy i hamulcowy, a dzięki zastosowaniu tzw. szarpaków hydraulicznych weryfikowany jest stan zawieszenia auta. Na wyposażeniu jest również dymomierz i analizator spalin.