FERIE NA ŚLĄSKU – INSPEKTORZY DBAJĄ O BEZPIECZEŃSTWO W PODRÓŻY

W województwie śląskim rozpoczęły się ferie zimowe. Dzieci i młodzież ruszyły na upragniony wypoczynek. Dla śląskich inspektorów to okres wzmożonych kontroli drogowych, chociaż akcja BEZPIECZNY AUTOBUS trwa już od dwóch tygodni.

 Przed dwoma tygodniami, gdy rozpoczynały się ferie zimowe w innych województwach, kontrole przeprowadzone na śląskich drogach nie napawały optymizmem, dlatego już w pierwszy dzień śląskich ferii inspektorzy przystąpili do intensywnej akcji. Skontrolowano 28 autokarów, spośród których jeden, wiozący dzieci z Dąbrowy Górniczej do Wisły, nie został dopuszczony do dalszej jazdy ze względu na wycieki płynów eksploatacyjnych. Inspektorzy, oprócz zatrzymania dowodu rejestracyjnego, nałożyli też stuzłotowy mandat karny na kierowcę, a dzieci w dalszą podróż udały się innym, podstawionym przez przewoźnika autokarem, do którego inspektorzy nie mieli już zastrzeżeń.

 Pozostałe stwierdzone podczas sobotniej akcji naruszenia dotyczyły m.in. barku właściwego oznakowania pojazdu symbolem „dzieci”, nieokazania dokumentu potwierdzającego posiadanie polisy OC, nieprawidłowego operowania przełącznikiem urządzenia rejestrującego, a w jednym przypadku stwierdzono nieznaczne przekroczenie prędkości. Nałożono w sumie 6 mandatów karnych, w tym między innymi mandat wys. 200 zł. za nieoznakowanie autobusu tablicą z symbolem „dzieci” i mandat wysokości 100 zł. za przekroczenie prędkości o 11-20 km/h – 100zł.;

 Na szczęści kontrolowani kierowcy byli trzeźwi i spełniali wszystkie wymogi dotyczące czasu pracy kierowcy, co umożliwiło dzieciom dotarcie bezpiecznie na upragniony zimowy wypoczynek. Aby umilić dzieciom czas oczekiwania na zakończenie kontroli i wynagrodzić cierpliwość, inspektorzy rozdawali dzieciom edukacyjne kolorowanki i odblaskowe elementy, a kontrolowani kierowcy otrzymali „Poradniki kierowcy” wydane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

 Życząc wszystkim udanego zimowego wypoczynku, zachęcamy do zgłaszania autokarów do kontroli przed wyjazdem!

Szczegóły dotyczące zgłaszania autokaru do kontroli znajdą Państwo tutaj