Poważny wypadek dwóch pojazdów ciężarowych na DK-78

Do czołowego zderzenia dwóch pojazdów członowych doszło dzisiejszego poranka w miejscowości Zawada Pilicka na drodze krajowej nr 78. Obaj kierowcy trafili do szpitala, w tym jeden z nich w dość poważnym stanie. Na miejsce zdarzenia wezwani zostali inspektorzy z częstochowskiego oddziału śląskiej ITD, aby zabezpieczyć dane z tachografów. Pojazdy zderzyły się tak mocno, że z jednego z nich tachograf wypadł z kabiny na zewnątrz, a drugiego nie dało się normalnie uruchomić. Jednakże fachowa wiedza, wyposażenie i doświadczenie inspektorów pozwoliły w tych niecodziennych warunkach na poradzenie sobie z tym problemem.

Przybyły na miejsce zespół inspektorów zastał tragiczny widok dwóch całkowicie rozbitych pojazdów członowych. Z wstępnych ustaleń wynikało, że jeden z kierowców zjechał na przeciwległy pas ruchu wskutek wykonania manewru ominięcia pojazdu osobowego, który niespodziewanie przed nim zaczął hamować. Pojazd uderzył w jadący z naprzeciwka inny pojazd członowy. Skutki nietrudno przewidzieć – obaj ciężko ranni kierowcy trafili do szpitala. Kabiny pojazdów uległy poważnym zniszczeniom, a do wnętrza jednej z nich powpadały niebezpieczne drewniane elementy desek z burty naczepy. Z jednego z pojazdów tachograf całkiem wypadł na zewnątrz, a drugi stracił zasilanie wskutek uszkodzeń i nie dało się go uruchomić. Tymczasem dane rejestrowane przez tachograf w przypadkach kolizji i wypadków z udziałem pojazdów ciężarowych są nieocenionym materiałem dla śledczych ustalających ich przyczyny i przebieg. Dane te dostarczają szczegółowej wiedzy nie tylko o prędkości pojazdu w chwili wypadku, ale też o aktywnościach kierowcy z okresu poprzedzającego moment zdarzenia. Świadomi tego faktu inspektorzy nie poddali się i wymyślili sposób, jak uruchomić niedziałające urządzenia i pobrać z nich cenne dla śledczych dane cyfrowe. Udało się w 100% – wszystkie niezbędne dane zostały wczytane i przekazane Policji.

Warto podkreślić, iż wielu śląskich inspektorów przeszło szkolenie zakończone egzaminem państwowym i posiada uprawnienia technika warsztatu tachografów, zatem o tych urządzeniach wiedzą wszystko i są prawdziwymi ekspertami. Dziś ich fachowa wiedza okazała się bardzo użyteczna.

29.07.2019