Świetne wyniki kontroli autobusów przewożących dzieci

Żadnych nieprawidłowości nie stwierdzono podczas sobotniej akcji kontroli autobusów przewożących zorganizowane grupy dzieci na letni wypoczynek. Dziewiętnaście takich pojazdów w ten weekendowy poranek i przedpołudnie skontrolowali inspektorzy z częstochowskiego oddziału ITD Katowice. Inspektorzy kontrolowali też ciężarówki – i tu było znacznie gorzej. Posypały się kary za nieprzestrzeganie wakacyjnych ograniczeń ruchu pojazdów ciężarowych.

Początek weekendu w okresie wakacji tradycyjnie oznacza wzmożony ruch autobusów przewożących zorganizowane grupy pasażerów zmierzających na letni wypoczynek. Właśnie na czas wymiany turnusów inspektorzy zaplanowali wzmożone działania kontrolne pod kątem sprawdzania przewozów autokarowych. Tym razem jako miejsce działań wybrano popularny parking przy skrzyżowaniu krajowej „jedynki” z drogą nr 46 w Częstochowie. Inspektorzy kontrolowali przede wszystkim autobusy przewożące zorganizowane grupy dzieci, ale mieli też baczenie na ruch pojazdów ciężarowych.

Wyniki kontroli autokarów okazały się miłą niespodzianką, bowiem nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Młodzi pasażerowie mogli więc po krótkim przystanku bez przeszkód kontynuować podróż. W trakcie obserwacji ruchu drogowego zainteresowanie inspektorów wzbudzał jednak ruch pojazdów o d.m.c. powyżej 12 t, które w tym okresie obowiązywał zakaz ruchu. Niestety trzech kierowców takich pojazdów nie stosowało się do tego czasowego ograniczenia i po dokładnej weryfikacji rodzaju przewożonego ładunku – zostało ukaranych mandatami i obowiązkiem postoju do godziny 14:00, kiedy to sobotni zakaz przestaje obowiązywać. Ich pracodawcom, wobec których wszczęto już postępowania administracyjne, także grożą kary w wysokości 2 tysięcy złotych.

29.07.2019