Fatalny stan opon autobusu w Bielsku-Białej

Zakazem dalszej jazdy, zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, mandatem i grożącą przewoźnikowi karą w kwocie 2000 zł zakończyła się kontrola autobusu kursującego na jednej z lokalnych linii regularnych w Bielsku-Białej. Pojazd skontrolowali w miniony piątek śląscy inspektorzy.

Autobus miał na przedniej osi skrajnie zużyte opony. Zużycie to było bardzo nierównomierne, na obwodzie opony nie posiadały już miejscami żadnego śladu po bieżniku! Widoczne też były inne punktowe uszkodzenia opon. Inspektorzy zakwalifikowali taki stan ogumienia na osi kierowanej jako „usterkę niebezpieczną”, co – oprócz zatrzymania dowodu rejestracyjnego – powoduje także obligatoryjne wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie nałożenia kary wobec przewoźnika.

Podczas kontroli inspektorzy dowiedzieli się, że ponoć nowe opony do tego pojazdu zostały już kilka dni wcześniej zakupione przez właściciela. Jeśli tak faktycznie było, to zapewne utrudnienia w kursowaniu autobusów na tej linii regularnej nie będą dla nikogo dotkliwe, bowiem przeprowadzona kontrola znacznie przyspieszy decyzję o wymianie opon w tym pojeździe.

15.07.2019