Mobilna stacja diagnostyczna w akcji „Bezpieczny Autokar” na Śląsku

Śląscy inspektorzy, w trosce o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających na ferie, kontrolują autokary z wykorzystaniem najnowocześniejszej w Polsce mobilnej stacji diagnostycznej. W sobotę 9 lutego 2019 r. skontrolowano kilkanaście autokarów – 2 pojazdy, ze względu na zły stan techniczny, nie pojechały dalej.

Mobilna stacja diagnostyczna została rozstawiona w punkcie kontrolnym przy drodze krajowej 81 w Drogomyślu. Punkt wybrano nie przypadkowo. To szlak komunikacyjny prowadzący do kurortów turystycznych w Beskidach.

W ciągu zaledwie kilku godzin intensywnych kontroli z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia jakim jest mobilna stacja diagnostyczna kontrolowano autokary przewożące dzieci i młodzież na wypoczynek w góry. W trakcie badań ujawniono m.in. niesprawny układ hamulcowy, wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmierne luzy w układzie kierowniczym. Inspektorzy ze względu na zły stan techniczny zatrzymali 4 dowody rejestracyjne, 2 pojazdy nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. Kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi, wszczęto również jedno postępowanie administracyjne.

Inspektorzy zadbali także, żeby dzieci nie nudziły się i nie marzły w czasie trwania kontroli – zorganizowano dla nich zabawy związane z bezpieczeństwem: rozwiązywanie rebusów, łamigłówek i krzyżówek, kolorowanie krokodylka Tirka. Dzięki temu czas oczekiwania na dalszą podróż mijał szybciej i przyjemniej.

Mobilna stacja diagnostyczna wspiera śląskich inspektorów od ponad dwóch tygodni.  Pomaga w walce z niesprawnymi, niebezpiecznymi i zatruwającymi środowisko naturalne pojazdami. Jest zautomatyzowana i ma niezależne źródło zasilania. W pojazdach kontrolowanych w stacji diagnostycznej sprawdzany jest m.in. układ kierowniczy i hamulcowy, weryfikowany jest też stan zawieszenia auta. Na wyposażeniu stacji jest również dymomierz i analizator spalin.

Stacja umożliwia sprawdzenie stanu technicznego pojazdów podlegających kontroli ITD – od taksówek, poprzez busy, autobusy aż po pojazdy i zespoły pojazdów o masie 40 ton.