„Profilaktyczny głos drogowy” – w praktyce. Akcje na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego w Katowicach.

Nie włączone, albo nie działające światła mijania lub do jazdy dziennej były wczoraj (8 lutego 2019 r.) wyłączną przyczyną zatrzymywania uczestników ruchu drogowego, poruszających się wczesnym popołudniem ulicą Kościuszki w Katowicach. Inspektorzy ITD wraz z policjantami KMP w Katowicach, zamiast typowej kontroli, tym razem jedynie przypominali kierowcom o obowiązku jazdy przez całą dobę z włączonymi odpowiednimi światłami. Była to jedna z akcji przeprowadzanych przez służby działające na rzecz zwiększania bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w ramach porozumienia pn. „Profilaktyczny głos drogowy”.

 Organizatorem działań w ramach tego porozumienia jest Komenda Miejska Policji w Katowicach, wraz z partnerami programu tj. inspektorami z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, strażnikami katowickiej Straży Miejskiej oraz przedstawicielami KZK GOP. Wczorajsze działania przeprowadzane pod hasłem „Dajmy się zauważyć” miały na celu przypomnienie kierowcom jak ważnym elementem bezpieczeństwa wszystkich osób poruszających się ciągami drogowymi jest zwiększenie widoczności ich pojazdu. Włączone i sprawnie działające wymagane oświetlenie pojazdu pozwala w wielu sytuacjach na bycie dostrzeżonym zawczasu przez innych uczestników ruchu i uniknięcie dzięki temu wielu niebezpiecznych sytuacji.

Natomiast do przeciwstawnej wobec kierowców grupy uczestników ruchu ulicznego i drogowego skierowana jest piątkowa akcja. Katowiccy piesi będą mogli zaopatrzyć się w poręczne akcesoria odblaskowe, które zwiększą z kolei ich widoczność na drodze. „Błyśnij dla życia” to hasło dzisiejszych działań, pod którym na katowickim Rynku rozdawane będą przechodniom odblaskowe opaski i przywieszki. Policjanci, inspektorzy oraz strażnicy miejscy przypomną także przy okazji o zasadach bezpiecznego poruszania się wzdłuż drogi.

To już kolejne akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, do których włączają się śląscy inspektorzy. Na co dzień kontrolują tych najbardziej doświadczonych – kierowców zawodowych, więc to z pewnością miła odmiana i odświeżenie spojrzenia na inne aspekty związane z bezpieczeństwem drogowym.