POCZĄTEK WAKACJI POD OKIEM INSPEKCJI

Był wielki krokodyl, nieco zabawy, trochę słodyczy, oraz przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze i w miejscach letniego wypoczynku. Nie obyło się jednak i tym razem bez mandatów, zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, oraz wszczętego postępowania w sprawie stwierdzonej nieprawidłowości. Wraz z końcem roku szkolnego śląskie służby odpowiedzialne za kontrolę uczestników ruchu drogowego zainaugurowały – pod egidą Inspekcji Transportu Drogowego – akcję wzmożonych kontroli autobusów przewożących dzieci na letni wypoczynek.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach, Śląskiej Delegatury GITD, wraz z funkcjonariuszami Policji, w dniu 23.06.2018 r. umiejscowili główny punkt kontrolny przy jednej z najruchliwszych dróg województwa, czyli drodze krajowej nr 1, w miejscowości Romanów, niedaleko Częstochowy. Przejeżdżające w tym czasie autobusy z dziećmi były kierowane na stacjonarny punkt kontrolny przez mobilne patrole motocyklowe i przez oznakowane radiowozy. Pojazdy i ich kierowcy zostali poddani wnikliwej kontroli, natomiast dzieciom czas oczekiwania wypełniły zabawy z „maskotką” ITD – krokodylem Tirkiem, poczęstunek, oraz zajęcia plastyczne, łamigłówki i rebusy, których celem było przypomnienie o czyhających na nie „wakacyjnych” zagrożeniach i podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie pomoże ustrzec się małym wczasowiczom przed negatywnymi zdarzeniami.

Inspektorzy skontrolowali w trakcie tych kilkugodzinnych działań 22 pojazdy i ich kierowców. Kierowcy byli trzeźwi, wypoczęci i posiadali wymagane dokumenty. Pojazdy w znacznej większości były w pełni sprawne. Jedynie trzem spośród skontrolowanych pojazdów zatrzymano dowód rejestracyjny z uwagi na zbyt zużyte ogumienie lub niesprawne wymagane oświetlenie pojazdu. Kierowcom wystawiono w sumie 9 mandatów, jednakże za wykroczenia nie mające bezpośredniego wpływu na aktualnie wykonywane przewozy z dziećmi. Natomiast w jednym z pojazdów stwierdzono zaniedbanie polegające na tym, iż tachograf zainstalowany w pojeździe nie posiadał ważnej legalizacji. Za tę nieprawidłowość odpowie jednak przewoźnik, wobec którego wszczęto odpowiednie postępowanie urzędowe. Po kontrolach i porcji edukacji połączonej z zabawą wszystkie dzieci kontynuowały podróż.

Akcja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno małych pasażerów, jak i ich opiekunów.