TRAGICZNY BILANS PIERWSZEGO WEEKENDU NOWEGO ROKU NA ŚLĄSKU

Do dwóch tragicznych zdarzeń, których przyczyny pomagają ustalić inspektorzy, doszło w miniony weekend w województwie śląskim.

W sobotę 6 stycznia ok. godz.18:00, na drodze krajowej nr 46 w miejscowości Blachownia samochód osobowy zderzył się czołowo z autokarem, jadącym do Niemiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca osobówki zjechał nagle – ze wciąż nieznanych przyczyn – na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka autokarem. Na miejscu zginął 40-letni kierujący i 14-letni pasażer samochodu osobowego. Ofiary wypadku były zakleszczone w zmiażdżonym wraku osobówki. Wyciągali je przy pomocy sprzętu hydraulicznego strażacy.

Autobusem podróżowało 38 osób, w tym dzieci. 12 pasażerów zostało poszkodowanych.

Siła uderzenia była tak ogromna, że autobus stracił niemal cały przód. Poza pojazd został wyrzucony między innymi cyfrowy tachograf autobusu, z którego dane zamierzali pobrać wezwani na miejsce śląscy inspektorzy. Urządzenie to, jak i wiele innych elementów pojazdu, zostało nieodwracalnie zniszczone, co uniemożliwiło odczytanie danych cyfrowych dotyczących prędkości pojazdu, czy czasu pracy kierowcy. Dalsze ustalenia prowadzi prokurator.

Z kolei ok. piątej nad ranem w dniu 8 stycznia na krajowej jedynce w Siedlcu Dużym, w rejonie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, doszło do zderzenia samochodu osobowego  z zespołem pojazdów. W wyniku zdarzenia, śmierć poniósł starszy mężczyzna.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca nie zachował należytej ostrożności i najechał na tył ciężarówki. Pojazdem podróżowały trzy osoby. W wyniku zderzenia pojazdów, 88-letni pasażer osobówki poniósł śmierć na miejscu a kierowca i pasażerka z obrażeniami ciała trafili do szpitala. Inspektorzy przybyli na miejsce pobrali dane z tachografu pojazdu ciężarowego, celem przeanalizowania ich pod kątem czasu pracy kierowcy oraz prędkości, z jaką poruszał się on tuż przed zdarzeniem.

Inspektorzy apelują o ostrożną jazdę i o zachowanie bezpiecznej prędkości, zwłaszcza przed świtem i po zmroku, kiedy widoczność jest bardzo ograniczona!