LITWIN POD WPŁYWEM ALKOHOLU PRZEWOZIŁ MŁODZIEŻ NA ZAWODY SPORTOWE

W piątek 17 listopada 2017 r. śląscy inspektorzy przeprowadzali kontrole drogowe na drodze krajowej nr 1 w Siewierzu. Tuż przed ósmą rano do kontroli zatrzymany został litewski autobus przewożący młodzież z Litwy na zawody sportowe do Zabrza. Pojazd prowadziła załoga dwuosobowa. Jak wynikało z danych zwartych w formularzy podróży oraz w tachografie, podróż trwała już całą noc, rozpoczęła się bowiem o  godzinie 20:00 poprzedniego dnia.

Obaj kierowcy od samego początku kontroli byli przestraszeni i zdenerwowani. Przyczyna takiego zachowania kierowców stała się jasna, gdy inspektorzy przeprowadzili badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się bowiem, że jeden z nich był pod wpływem alkoholu!

Badanie wykazało zawartość 0.19 mg/cm3 alkoholu w wydychanym powietrzy, co w przeliczeniu na zawartość alkoholu we krwi wynosi 0.38 mg/l.

Inspektorzy natychmiast poprosili o przyjazd na miejsce kontroli policjantów z KMP w Będzinie. Ci zatrzymali kierowcę i już w południe tego samego dnia trafił on przed oblicze Sądu. Litewska młodzież pojechała do Zabrza z jednym kierowcą.

Sąd, oprócz wymierzenia amatorowi trunków kary grzywny wysokości 600 zł, zatrzymał mu prawo jazdy i wydał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na terenie RP przez pół roku.