BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

W piątek 1 września oraz w dniu rozpoczęcia nauki, 4 września 2017 r., śląscy inspektorzy wraz z policjantami z KMP Katowice prowadzili akcję promującą bezpieczne zachowania w drodze do szkoły.

1 września, dzięki grom, zabawom i konkursom organizowanymi przed centrami handlowymi, dzieci miały szansę przypomnieć sobie jak prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drogach oraz jakie przepisy obowiązują zarówno ich samych, jak i dorosłych. Dzieci, za zachętą inspektorów, kolorowały kolorowanki i rozwiązywały rebusy związane z ruchem drogowym. Rodzice mieli w tym czasie szansę porozmawiać o różnych wątpliwościach dotyczących przepisów. Było mnóstwo pytań, a inspektorzy chętnie rozwiewali wątpliwości i cierpliwie wyjaśniali, co mówią przepisy.

W dniu rozpoczęcia zajęć szkolnych inspektorzy czuwali nad bezpieczeństwem dzieci przed szkołami, udzielając informacji i radząc, w jaki sposób zachowywać się na drodze. Akcja skierowana była także do rodziców, gdyż to właśnie na nich spoczywa największa odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich pociech oraz za wykształcenie w nich prawidłowych nawyków.

Rodzicom przypominano o przechodzeniu przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych, tj. przejściach dla pieszych, kładkach, przejściach podziemnych. Informowano o zmienionych przepisach dotyczących przewożenia dzieci w pojazdach. Nie każdy pamiętał, że nie wolno przewozić dziecka mającego mniej niż 150 cm wzrostu, na przednim siedzeniu samochodu, poza fotelikiem bezpieczeństwa lub innym urządzeniem przytrzymującym dziecko. Nie każdy też wiedział, że obecne przepisy nie normują granicy wiekowej, powyżej której dziecko może jeździć bez fotelika.

Akcja cieszyła się jak zwykle wielkim zainteresowaniem, a wiele dzieci i ich rodziców dowiedziało się, jak bezpiecznie i zgodnie z przepisami zachowywać się na drodze.  

W nadchodzącym roku szkolnym inspektorzy życzą BEZPIECZNEJ DROGI DO SZKOŁY!