Z POLSKI DO SERBII BEZ ZEZWOLENIA

W dniu  24 sierpnia 2017 r., podczas kontroli drogowej na drodze krajowej nr 1 w Częstochowie, śląscy inspektorzy zatrzymali zespół pojazdów, którym serbski przewoźnik wykonywał międzynarodowy transport drogowy z Polski do Serbii. Przewoził meble.

W trakcie kontroli kierowca okazał jedynie zezwolenie, które upoważniało go do wykonania przewozu „kraje trzecie”, realizowanego z Turcji do Polski przed rozpoczęciem kontrolowanego przewozu.

Inspektorzy zweryfikowali zapisy umów dwustronnych miedzy Polską a Serbią i stwierdzili, że przewóz ten wymaga stosownego zezwolenia międzynarodowego, którego kierowca nie posiadał. W związku z powyższym stwierdzono, iż serbski przedsiębiorca wykonuje międzynarodowy transport drogowy rzeczy bez wymaganego zezwolenia, co zagrożone jest karą wysokości 10 tysięcy złotych.

Kierowcy zakazano dalszej jazdy, kierując jednocześnie pojazd wraz z ładunkiem na parking. Pozostanie tam do czasu uiszczenia przez przewoźnika serbskiego kaucji wysokości 12 tysięcy złotych (oprócz braku zezwolenia kierowca używał do rejestracji swojej aktywności niewłaściwych wykresówek). Kierowca został dodatkowo ukarany mandatem karnym wysokości 700 zł.

dav